HP Omen 15-EK0022TX Laptop : Intel Core i7-10th Gen|16GB|1TB|8GB GC|15.6" FHD|Win 10H
Part No:
183H9PA
Condition
New
Specifications
* Intel Core i7-10th Gen | 10750H @ 2.60 GHz
* 16 GB RAM | 1 TB Hard Disk | 8GB Graphics
* 15.6 Inch FHD Screen Display
* Win 10H Operating System
* 16 GB RAM | 1 TB Hard Disk | 8GB Graphics
* 15.6 Inch FHD Screen Display
* Win 10H Operating System
Delivery Charges
₹100
Free Delivery PAN India
Warranty
12
Months Warranty from Manufacturer@ ₹ 0 ( 0 + 0 GST)
₹ 0.00
Product not available
Bulk Pricing
Product Description
| SKU | 183H9PA |
It’s not just another gaming laptop, it’s The gaming laptop. Obviously, the OMEN 15 has a powerful Intel processor and NVIDIA graphics in a compact frame. Did we mention it has a fast display and long battery life? Yeah, it has everything and you can take it even further with OMEN Command Center. So, just enjoy those envious looks while you play, it’s only natural with a beautiful machine.The OMEN 15 is a perfect example of how there can never be too much of a good thing. With a powerful Intel processor and NVIDIA graphics cooled by OMEN Tempest Cooling, it makes you think how it all fits into such a tiny little package.
Product Condition
| Condition | New |
New
Product Specification
General
Processor And Memory Features
Operating System
Display Features
Technical Information
Connectivity
Port And Slot Features
OTHERS
| Brand | HP |
| Series | Omen |
| Model | 15-EK0021TX |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Generation | 10th Generation |
| Number of cores | 6 |
| Speed | 2.60 GHz |
| Max turbo speed | 5 GHz |
| Cache | 12 MB |
| Type of Graphics (onboard / Dedicated) | NVIDIA GeForce RTX 2070 with Max-Q design |
| Graphics Capacity | 8 GB GDDR6 |
| System RAM | 16 GB |
| Primary Hard Disk | 1 TB |
| Hard Disk Type | PCIe NVMe M.2 SSD |
| Operating System | Windows 10 Home |
| Screen Size | 15.6 Inch |
| Web Camera | HD camera |
| Camera Resolution | 720p |
| Keyboard | Full-size, 4-zone RGB backlit, shadow black keyboard with 26-Key Rollover Anti-Ghosting Key technology |
| Pointer Device | HP Imagepad with multi-touch gesture support; Precision Touchpad Support |
| Speaker | Dual speakers |
| Sound | Yes |
| Internal Mic | Yes |
| Bluetooth | Bluetooth 5 |
| USB Ports | 1 SuperSpeed USB Type-A 5Gbps signaling rate | 2 SuperSpeed USB Type-A 5Gbps signaling rate |
| HDMI Port | 1 HDMI 2.0a |
| RJ45 Port (Lan Port) | 1 RJ-45 |
| Display Port | 1 Mini DisplayPort |
| Wireless Lan | Intel Wi-Fi 6 AX 201 (2x2) |
| Ethernet | Integrated 10/100/1000 GbE LAN |
| Processor Model No | i7-10750H |
| Ram Type and Speed | DDR4-2933 |
| Screen Type | Full HD |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Audio Jack | Yes |
| Thunderbolt | 1 Thunderbolt 3 (40Gbps signaling rate) with SuperSpeed USB Type-C |