HP ZBook Create G7 Laptop : Intel Core i7-10th Gen|16GB|1TB|8GB|15.6" 4K UHD|Win 10Pro
Part No:
2 8H96PA#ACJ
Condition
New
Specifications
* Intel Core i7-10th Gen | 10750H @ 2.60 GHz
* 16GB RAM | 1TB | 8GB Graphics
* 15.6 Inch 4K UHD Display
* Windows 10 Pro Operating System
* 16GB RAM | 1TB | 8GB Graphics
* 15.6 Inch 4K UHD Display
* Windows 10 Pro Operating System
Delivery Charges
₹100
Free Delivery PAN India
Warranty
36
Months Warranty from Manufacturer36
Months Next Business Day Support@ ₹ 0 ( 0 + 0 GST)
₹ 0.00
Product not available
Bulk Pricing
Product Description
| SKU | 2 8H96PA#ACJ |
HP Business laptops and desktops are built for security and collaboration. With Military Grade (Mil) Specs and the latest security, it's the Business device your business needs.Real-time rendering. Sleek design. This device does it all. Ready for a workflow revolution? With NVIDIA GeForce graphics combined with the remarkable power of Z, pro-grade performance has never looked or felt better.
Product Condition
| Condition | New |
New
Product Specification
General
Processor And Memory Features
Operating System
Display Features
Technical Information
Connectivity
Port And Slot Features
OTHERS
| Brand | HP |
| Series | ZBook Create |
| Model | G7 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Generation | 10th Generation |
| Number of cores | 6 |
| Speed | 2.60 GHz |
| Cache | 12 MB |
| Type of Graphics (onboard / Dedicated) | NVIDIA GeForce RTX 2070 with Max-Q Design |
| Graphics Capacity | 8 GB GDDR6 |
| System RAM | 16 GB |
| Primary Hard Disk | 1 TB |
| Hard Disk type | SSD |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Screen Size | 15.6 Inch |
| Web Camera | Yes |
| Keyboard | HP Premium Quiet Keyboard – spill-resistant, full-size, backlit keyboard with programmable key |
| Pointer Device | Clickpad with multi-touch gesture support |
| Sound | Yes |
| Internal Mic | Yes |
| USB Ports | 1 SuperSpeed USB Type-A 5Gbps signaling rate | 2 SuperSpeed USB Type-C 10Gbps signaling rate |
| Display Port | 1 Mini DisplayPort 1.4 |
| Processor Model No | i7-10750H |
| Max Turbo Speed | 5 GHz |
| Ram Type and Speed | DDR4-2933 |
| Screen Type | 4K UHD |
| Screen Resolution | 3840 x 2160 |
| Speaker | Stereo speakers |
| Audio Jack | Yes |