New
Lenovo ThinkPad L14 Gen 2 Laptop : Intel Core i5-11th Gen|16GB|512GB|14"FHD|Win 11Pro
Part No:
20X1S0WF00
Condition
New
Specifications
* Intel Core i5-11th Gen | 1135G7 @ 2.40 GHz
* 16GB RAM | 512 GB SSD Hard Disk
* 14 Inch Full HD Display Screen
* Windows 11 Pro Operating System
* 16GB RAM | 512 GB SSD Hard Disk
* 14 Inch Full HD Display Screen
* Windows 11 Pro Operating System
Delivery Charges
₹100
Free Delivery PAN India
Warranty
36
Months Warranty from Manufacturer@ ₹ 0 ( 0 + 0 GST)
₹ 1.00
Product not available
Bulk Pricing
Product Description
With all-day battery life on the ThinkPad L14 laptop, you’ll never be tethered to your desk. Plus, rapid charging technology delivers 0-80% battery charge in just an hour that’s nearly a full charge over lunch. So go wherever you need to get the job done.ThinkPad L14 laptops are tested against 12 military-grade requirements and more than 200 quality checks to ensure they run in extreme conditions. From the Arctic wilderness to desert dust storms, from zero-gravity to spills and drops, you can trust these laptops to handle whatever life throws your way.
Product Condition
| Condition | New |
New
Product Specification
General
Processor And Memory Features
Operating System
Display Features
Technical Information
Connectivity
Port And Slot Features
OTHERS
| Brand | Lenovo |
| Series | ThinkPad |
| Model | L14 Gen 2 |
| Part Number | 20X1S0WF00 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Generation | 11th Generation |
| Number of cores | 4 |
| Speed | 2.40 GHz |
| Cache | 8 MB |
| Type of Graphics (onboard / Dedicated) | Intel Iris Xe Graphics |
| System Ram | 16GB |
| Primary Hard Disk | 512GB |
| Hard Disk Type | SSD |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Screen Size | 14 Inch |
| Screen Panel | IPS |
| Web Camera | HD Camera |
| Camera Resolution | 720P |
| Keyboard | Backlit Keyboard |
| Pointer Device | TouchPad |
| Speaker | Yes |
| Sound | Yes |
| Internal Mic | Yes |
| WiFi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB Port | 2 x USB 3.2 Gen 1 | 1 x USB 3.2 Type-C Gen 1 | 1 x USB 3.2 Type-C Gen 2 |
| HDMI Port | Yes |
| RJ45 Port (Lan Port) | Yes |
| Processor Model No | i5-1135G7 |
| Max Turbo Speed | 4.20 GHz |
| Ram Type and Speed | DDR4 |
| Screen Type | FHD |
| Screen Resolution | 1920x1080 |
| FingerPrint Reader | Yes |
| Audio Jack | Yes |