HP ENVY 15-EP0142TX Laptop : Intel Core i7-10th Gen|16GB|1TB|6GB GC|15.6" 4K UHD|Win 10H
Part No:
226Q4PA
Condition
New
Specifications
* Intel Core i7-10th Gen | 10750H @ 2.60 GHz
* 16 GB RAM | 1TB Hard Disk | 2GB Graphics
* 15.6 Inch 4K UHD Display Screen
* Windows 10 Home Operating System
* 16 GB RAM | 1TB Hard Disk | 2GB Graphics
* 15.6 Inch 4K UHD Display Screen
* Windows 10 Home Operating System
Delivery Charges
₹100
Free Delivery PAN India
Warranty
12
Months Warranty from Manufacturer@ ₹ 0 ( 0 + 0 GST)
₹ 0.00
Product not available
Bulk Pricing
Product Description
| SKU | 226Q4PA |
Performance meets precision. Harness the power of the ENVY 15 Laptop with an Intel Core processor plus stunning graphics on a bright, high definition display so you can create in true-to-life colors with the greatest of ease. Ensure your creations stay private with features designed for your peace of mind.
Product Condition
| Condition | New |
New
Product Specification
General
Processor And Memory Features
Operating System
Display Features
Technical Information
Connectivity
Port And Slot Features
OTHERS
| Brand | HP |
| Series | ENVY |
| Model | 15-EP0142TX| |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Generation | 10th Generation |
| Number of cores | 6 |
| Speed | 2.60 GHz |
| Cache | 12MB |
| Graphics Capacity | 6 GB GDDR6 |
| System RAM | 16 GB |
| Primary Hard Disk | 1 TB |
| Hard Disk type | PCIe NVMe M.2 SSD |
| Operating System | Windows 10 Home |
| Screen Size | 15.6 Inch |
| Web Camera | HD camera |
| Keyboard | Full-size Island-style Backlit Cool Grey Keyboard |
| Pointer Device | HP Imagepad with Multi-touch Gesture Support (Precision Touchpad Support) |
| Sound | Yes |
| Internal Mic | Yes |
| Bluetooth | Bluetooth 5 |
| USB Port | 1 x SuperSpeed USB Type A | 1 x SuperSpeed USB Type A |
| Wireless Lan | Intel Wi-Fi 6 AX201 (2x2) |
| Processor Model No | i7-10750H |
| Max Turbo Speed | 5 GHz |
| Type of Graphics (onboard / Dedicated) | NVIDIA GeForce RTX 2060 with Max-Q design |
| Ram Type and Speed | DDR4-2933 |
| Screen Type | 4K UHD |
| Screen Resolution | 3840 x 2160 |
| Speaker | Dual speakers |
| Audio Jack | Yes |
| Thunderbolt | 2 x Thunderbolt 3 |