Dell Precision 3550 Laptop : Intel Core i7-10th Gen|8GB|1TB|2GB|15.6"FHD|FPR|Ubuntu
Part No:
3550I7UBUNTU
Condition
New
Specifications
* Intel Core i7-10th Gen | 10510U @ 1.80 GHz
* 8 GB Ram | 1TB SATA Hard Disk | 2 GB Graphics
* 15.6 Inch FHD Display Screen | BackLit Keyboard
* Ubuntu Operating System
* 8 GB Ram | 1TB SATA Hard Disk | 2 GB Graphics
* 15.6 Inch FHD Display Screen | BackLit Keyboard
* Ubuntu Operating System
Delivery Charges
₹100
Free Delivery PAN India
Warranty
36
Months Warranty from Manufacturer36
Months Accidental Damage Protection@ ₹ 0 ( 0 + 0 GST)
₹ 1.00
Product not available
Bulk Pricing
Product Description
The new, ultra-premium Precision mobile workstations featuring Dell Optimizer for Precision: Dell's most intelligent mobile workstations with AI-based optimization. Let's make genius real.Dell Optimizer for Precision is a built-in AI platform that learns how you work and continuously adapts to your style to create a smarter, more personalized and productive experience.
Product Condition
| Condition | New |
NEW
Product Specification
General
Processor And Memory Features
Operating System
Display Features
Connectivity
Port And Slot Features
OTHERS
| Brand | Dell |
| Series | Precision |
| Model | 3550 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Generation | 10th Generation |
| Number of cores | 4 |
| Speed | 1.80 GHz |
| Max turbo speed | 4.90 GHz |
| Cache | 8 MB |
| Type of Graphics (onboard / Dedicated) | NVIDIA Quadro P520 |
| Graphics Capacity | 2GB |
| System RAM | 8GB |
| Primary Hard Disk | 1TB |
| Operating System | Ubuntu |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| Keyboard | Backlit Keyboard |
| Numeric Pad | Yes |
| Pointer Device | TouchPad |
| Speaker | 2 W Dual stereo speakers |
| Sound | Yes |
| Bluetooth | Bluetooth 5.1 |
| USB Ports | USB 3.2 gen 1 | USB 3.2 gen 1 with PowerShare | USB-C with Thunderbolt | USB 3.2 gen 1 |
| Wireless Lan | Wi-Fi 6 AX201 2x2 .11ax |
| Processor Model No | i7-10510U |
| Hard Disk Type | SATA |
| Screen Type | Full HD |
| Screen Resolution | 1920x1080 |
| Internal Mic | Yes |
| Audio Jack | Y1 Universal audio jack |
| HDMI Port | Yes |
| RJ45 Port (Lan Port) | Yes |