Dell OptiPlex 3070 Micro XCTO CPU : Intel Dual Core|4GB|500GB|Ubuntu
Part No:
3FNK2-A00
Condition
Open Box
Specifications
* Intel Pentium Gold Dual core | G5420T @ 3.2Ghz
* 4 GB RAM | 500 GB SATA Hard Disk
* Ubuntu Operating System
* 4 GB RAM | 500 GB SATA Hard Disk
* Ubuntu Operating System
Delivery Charges
₹100
Free Delivery PAN India
Warranty
Manufacturer Warranty till 03/03/2023
Original Price
₹ 59999
100% Off
@ ₹ 0 ( 0 + 0 GST)
₹ 20,147.45
Product not available
Bulk Pricing
Product Description
Micro design and Intel Dual-Core processor, Dell OptiPlex 3070 Micro Desktop Computer CPU provides the performance you need without taking up too much desk space.The system is powered by a Ubuntu operating system, 3.2 GHz Intel Pentium G5420T Dual-Core processor with integrated Intel UHD Graphics 610. It also has 4GB of 2666MHz DDR4 RAM, a 500GB 7200 rpm SATA 2.5" hard drive, Gigabit Ethernet, DisplayPort 1.2, HDMI 1.4, USB 3.1 Gen 1 Type-A, and USB 2.0 Type-A.
Product Condition
| Condition | Open Box |
Typically, open-box items are goods returned by customers, inspected by the retailer, found to be in working order, and re-sold at a discount, rather than returned to the manufacturer the open-box products sold at Best Buy come with a complete manufacturer warranty as a new one.
Product Specification
General
Processor And Memory Features
Operating System
Port And Slot Features
| Brand | Dell |
| Series | Optiplex Mini |
| Model | Optiplex 3070 Mini |
| Color | Black |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Model | Pentium Gold G5420T |
| Number of cores | 2 |
| Base Speed | 3.2GHz |
| Cache | 4MB Intel Smart Cache |
| System Ram | 4GB |
| Ram type and Speed | DDR4 2666MHz |
| Primary Hard Disk | 500GB | 2.5 inch |
| Hard Disk type | SATA |
| Hard Disk Speed | 7200rpm |
| Graphics | Intel UHD Graphics 610 |
| Operating system | Ubuntu |
| Audio jack | Yes |
| USB Ports | 4 x USB Type-A (USB 3.1 / USB 3.2 Gen 1) | 2 x USB Type-A (USB 2.0) |
| HDMI Port | Yes |
| RJ45 Port (Lan Port) | Yes |
| VGA Port | No |
| Wireless Lan | Intel Wireless-AC 9560, Dual-b and 2x2 802.11ac Wi-Fi with MU -MIMO |
| Ethernet | Yes |