New
HP EliteBook 840 G8 Notebook PC Laptop : Intel Core i7-11th Gen|16GB|1TB|14"FHD|Win 10Pro
Part No:
4S1H6PA
Condition
New
Specifications
* Intel Core i7-11th Gen | 1165G7 @ 2.80 GHz
* 16GB RAM | 1TB SSD Hard Disk
* 14 Inch Full HD Display Screen
* Windows 10 Pro Operating System
* 16GB RAM | 1TB SSD Hard Disk
* 14 Inch Full HD Display Screen
* Windows 10 Pro Operating System
Delivery Charges
₹100
Free Delivery PAN India
Warranty
36
Months Warranty from Manufacturer12
Months Next Business Day Support12
Months Accidental Damage Protection@ ₹ 0 ( 0 + 0 GST)
₹ 0.00
Product not available
Bulk Pricing
Product Description
The HP EliteBook 840 is built for how you work with a new AI-based audio experience. This easy to carry ultralight and thin business PC comes with an 85-percent screen-to-body ratio and a quiet and comfortable keyboard to work on.HP Wolf Security for Business creates a hardware-enforced, always-on, resilient defense. From the BIOS to the browser, above, in, and below the OS, these constantly evolving solutions help protect your PC from modern threats.Do your best work on the HP EliteBook 840 with Wi-Fi 62, long battery life, and a powerful 11th Gen Intel Core processor.Work anywhere without compromising on performance or security with Windows 10 Pro. FREE upgrade to Windows 11 when available.Help speed up demanding business applications with a quad-core 11th Gen Intel Core processor, with breakthrough Intel Iris Xe graphics.Malware is evolving rapidly and traditional antivirus can’t always recognize new attacks. Protect your PC against never-before-seen attacks with HP Sure Sense, which uses deep learning AI to provide exceptional protection against advanced malware.The portability of your PC and the reliability of a fast connection determines where you can work. Get a fast and reliable connection in dense wireless environments with gigabit-speed Wi-Fi 6.Firmware attacks can completely devastate your PC. Stay protected with HP’s self-healing BIOS - HP Sure Start Gen6 automatically recovers the BIOS from malware, rootkits, or corruption.Never wonder if someone is watching you with the added peace-of-mind that comes from the integrated HP Privacy Camera, with a physical shutter to protect from malicious surveillance.
Product Condition
| Condition | New |
New
Product Specification
General
Processor And Memory Features
Operating System
Display Features
Technical Information
Connectivity
Port And Slot Features
OTHERS
| Brand | HP |
| Series | Elitebook |
| Model | 840 G8 Notebook PC |
| Part Number | 4S1H6PA |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Generation | 11th Generation |
| Number of cores | 4 |
| Speed | 2.80 GHz |
| Cache | 12 MB |
| Type of Graphics (onboard / Dedicated) | Intel Iris Xᵉ Graphics |
| System Ram | 16GB |
| Primary Hard Disk | 1TB |
| Hard Disk Type | SSD |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Screen Size | 14 Inch |
| Screen Panel | IPS, anti-glare, 400 nits, 72% NTSC |
| Web Camera | HD IR privacy camera |
| Camera Resolution | 720p |
| Keyboard | Backlit Keyboard |
| Pointer Device | TouchPad |
| Speaker | Dual Stereo Speakers |
| Sound | Yes |
| Internal Mic | Yes |
| Bluetooth | Bluetooth 5 combo |
| USB Port | 2 SuperSpeed USB Type-A 5Gbps signaling rate (1 charging) |
| HDMI Port | 1 HDMI 2.0b |
| Processor Model No | i7-1165G7 |
| Max Turbo Speed | 4.70 GHz |
| Ram Type and Speed | DDR4-3200 MHz |
| Screen Type | FHD |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Audio Jack | Yes |
| Thunderbolt | 2 Thunderbolt 4 with USB4 Type-C 40Gbps signaling rate (USB Power Delivery, DisplayPort 1.4 |
| Wireless Lan | Intel AX201 Wi-Fi 6 (2x2) |