Dell Inspiron 14 5406 Laptop : Intel Core i7-11th Gen|8GB|512GB|14"FHD|Win10SL+MS Office
Part No:
5406CI7WIN10SL
Condition
New
Specifications
* Intel Core i7-11th Gen | 1165G7 @ 4.70 GHz
* 8 GB RAM | 512 GB SSD Hard Disk
* 14 Inch Full HD Display Screen
* Win10SL Operating system +MS Office
* 8 GB RAM | 512 GB SSD Hard Disk
* 14 Inch Full HD Display Screen
* Win10SL Operating system +MS Office
Delivery Charges
₹100
Free Delivery PAN India
Warranty
12
Months Warranty from Manufacturer12
Months Next Business Day Support@ ₹ 0 ( 0 + 0 GST)
₹ 1.00
Product not available
Bulk Pricing
Product Description
| SKU | 5406CI7WIN10SL |
A better view: Enjoy the flexibility of wide-viewing angle (WVA) technology that allows everyone to gather around the screen to see the latest viral video.Dazzling display: View content in style. A FHD display is encased in narrow borders resulting in an expansive screen-to-body ratio and a delightful viewing experience.More modes: Choose which mode best suits your viewing preferences and busy lifestyle. Enjoy tent or stand mode for movies on the plane or letting kids watch cartoons at the kitchen table. Tablet mode makes watching while reclined easier than ever while traditional laptop mode lets you easily pause to check social media or browse the Internet.Privacy matters: Binge your day away without worry. Our all-new privacy camera shutter protects against anyone invading your privacy.
Product Condition
| Condition | New |
new
Product Specification
General
Processor And Memory Features
Operating System
Display Features
Technical Information
Connectivity
Port And Slot Features
OTHERS
| Brand | Dell |
| Series | Inspiron 14 |
| Model | 5406 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Generation | 11th Generation |
| Number of cores | 4 |
| Max turbo speed | 4.70 GHz |
| System RAM | 8GB |
| Primary Hard Disk | 512GB |
| Hard Disk Type | SSD |
| Operating System | Win10SL+MS Office |
| Screen Size | 14 Inch |
| Web Camera | Yes |
| Keyboard | BackLit Keyboard |
| Pointer Device | TouchPad |
| Sound | Yes |
| Bluetooth | Bluetooth 5.1 |
| USB Ports | USB 3.2 Gen 1 Type A | USB 3.2 Gen 1 Type A | USB 3.2 Gen 2 Type-C (DP/Data Transfer/PowerDelivery) |
| HDMI Port | HDMI 1.4b |
| Slots | SD Card Reader | Wedge-shaped lock slot |
| Processor Model No | i7-1165G7 |
| Cache | 12 MB |
| Type of Graphics (onboard / Dedicated) | Intel Iris Xe Graphics |
| Screen Type | FHD |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Speaker | Yes |
| Internal Mic | Yes |
| Audio Jack | Yes |
| Wireless Lan | Intel Wi-Fi 6 2x2 (Gig+) |