New
Dell Latitude 5431 CTO Base Laptop : Intel Core i7-12th Gen|16GB|1TB|14"FHD|Ubuntu
Part No:
5431
Condition
New
Specifications
* Intel Core i7-12th Gen | 1270P @ 4.80 GHz
* 16GB RAM | 1TB SSD Hard Disk
* 14 Inch Full HD Display Screen
* Ubuntu Operating System
* 16GB RAM | 1TB SSD Hard Disk
* 14 Inch Full HD Display Screen
* Ubuntu Operating System
Delivery Charges
₹100
Free Delivery PAN India
Warranty
36
Months Warranty from Manufacturer36
Months Next Business Day Support36
Months Accidental Damage Protection@ ₹ 0 ( 0 + 0 GST)
₹ 1.00
Product not available
Bulk Pricing
Product Description
Experience seamless Wi-Fi. ExpressConnect automatically joins the strongest access points in the office and prioritizes bandwidth for conferencing applications, wherever you work.Connect anywhere: Realtek Wi-Fi capability provides reliable connectivity, fast speeds and next-gen security to PCs and wireless networks.Ports for any purpose: Compatible with more monitors and accessories, with a full range of available ports, including USB 3.2 Gen2x2 Type-C port and legacy ports like HDMI and RJ45.Stunningly designed: Our Latitude 5431 is smaller and lighter, with a new darker finish, polished sidewalls and thin bezel.Upgraded keyboard: The larger edge-to-edge keyboard, keycaps and 18% larger touchpad make typing and navigation easier than ever.
Product Condition
| Condition | New |
New
Product Specification
General
Technical Information
Processor And Memory Features
Operating System
Display Features
Connectivity
Port And Slot Features
OTHERS
| Brand | Dell |
| Series | Latitude |
| Model | 5431 |
| Form Factor | CTO Base Laptop |
| Web Camera | RGB Camera+FHD IR Camera |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Generation | 12th Generation |
| Number of cores | 12 |
| Cache | 18 MB |
| Type of Graphics (onboard / Dedicated) | Nvidia GeForce MX550 Discrete Graphics w/Thunderbolt |
| System Ram | 16GB |
| Primary Hard Disk | 1TB |
| Hard Disk Type | M.2 2280 PCIe NVMe Class 40 Solid State Drive |
| Operating System | Ubuntu Linux 20.04 with DCA enable |
| Screen Size | 14 Inch |
| Screen Panel | Non-Touch | Anti-Glare | IPS |
| Keyboard | Single Pointing Backlit International English Keyboard |
| Pointer Device | TouchPad |
| Speaker | Yes |
| Sound | Yes |
| Internal Mic | Yes |
| Bluetooth | Bluetooth 5.0 |
| USB Ports | USB 3.2 Gen 1 | USB 3.2 Gen 1 with PowerShare |
| HDMI Port | HDMI 2.0 |
| RJ45 Port (Lan Port) | Yes |
| Wireless Lan | Realtek RTL8822CE 802.11ac Dual Band (2x2) Wireless Adapter |
| Processor Model No | i7-1270P |
| Max Turbo Speed | 4.80 GHz |
| Ram Type and Speed | DDR5-4800MHz 1x16GB Non-ECC, SoDIMM (single channel) |
| Screen Type | FHD |
| Screen Resolution | 1920x1080 |
| Audio Jack | Yes |
| Slots | Micro SD Card Reader | Wedge Lock Slot |
| Thunderbolt | 2 x Thunderbolt 4 with Power Delivery and DisplayPort 2.0 (USB Type-C) |