Dell OptiPlex 7070 Micro MLK Desktop CPU : Intel Core i5-9th Gen|8GB|1TB|Win 10Pro
Part No:
7070MFFCI5WIn
Condition
New
Specifications
* Intel Core i5-9th Gen | 9500T @ 2.20 GHz
* 8GB RAM | 1TB Hard Disk
* Win 10Pro Operating System
* 8GB RAM | 1TB Hard Disk
* Win 10Pro Operating System
Delivery Charges
₹100
Free Delivery PAN India
Warranty
36
Months Warranty from Manufacturer36
Months Next Business Day Support@ ₹ 0 ( 0 + 0 GST)
₹ 0.00
Product not available
Bulk Pricing
Product Description
| SKU | 7070MFFCI5WIn |
OptiPlex has over 25 years of experience delivering customer-led innovation for desktops by continuously creating faster and smarter solutions. Featuring versatile, space-saving form factors with customized deployment options and 9th gen Intel Core Processors.Compact without compromise: Full-power features in a space-saving design, more workers choose the OptiPlex micro than ever before. The micro takes up less surface area while delivering uncompromising productivity.Ultimate configurability: Customized mounting options allow OptiPlex users to achieve a tailored workflow with faster performance and smarter manageability.
Product Condition
| Condition | New |
New Box
Product Specification
General
Technical Information
Processor And Memory Features
Operating System
Port And Slot Features
Connectivity
OTHERS
| Brand | Dell |
| Series | OptiPlex |
| Model | 7070 |
| Form Factor | Micro MLK |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Generation | 9th Generation |
| Number of cores | 6 |
| Speed | 2.20 GHz |
| Cache | 9 MB |
| System RAM | 8GB |
| RAM Type | DDR4 |
| Primary Hard Disk | 1TB |
| Hard Disk Type | SATA |
| Hard Disk Speed | 7200rpm |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| USB Ports | USB 3.1 Gen 2 Type-C Port | USB 3.1 Gen 1 Type-A Port (with Powershare) | USB 3.1 Gen 1 Type-A Ports (2) | USB 3.1 Gen 2 Type-A Ports (2 ) |
| RJ45 Port (Lan Port) | Yes |
| Display Port | DisplayPorts (2) |
| Wireless Lan | Intel Wireless-AC 9560, Dual-band 2x2 802.11ac Wi-Fi with MU-MIMO |
| Bluetooth | Bluetooth 5 |
| Processor Model No | i5-9500T |
| Max Turbo Speed | 3.70 GHz |
| Type of Graphics (onboard / Dedicated) | Intel UHD Graphics 630 |
| Audio Jack | Universal Audio Jack |