HP Z2 Tower Desktop CPU : Intel Core i7-8th Gen|16GB|1TB|4GB GC|DVD|Win 10Pro
Part No:
7LV94PA
Condition
New
Specifications
* Intel Core i7 -8th Gen | 8700 @ 3.20 GHz
* 16 GB RAM | 1TB SATA HDD | DVD
* Win 10 Pro Operating System.
* 16 GB RAM | 1TB SATA HDD | DVD
* Win 10 Pro Operating System.
Delivery Charges
₹100
Free Delivery PAN India
Warranty
36
Months Warranty from Manufacturer@ ₹ 0 ( 0 + 0 GST)
₹ 0.00
Product not available
Bulk Pricing
Product Description
| SKU | 7LV94PA |
HP Z2 Tower i7-8700 8th gen Intel Core i7 16 GB DDR4-SDRAM 1TB HDD Windows 10 Pro Workstation.Work fast with our most powerful entry workstation.Experience server-grade power in a desktop with impressive expandability. Cut through complex BIM, rendering and visualization projects with high-performance graphics and Intel processors.
Product Condition
| Condition | New |
New
Product Specification
General
Technical Information
Processor And Memory Features
Operating System
Port And Slot Features
OTHERS
| Brand | HP |
| Model | Z2 Tower |
| Form Factor | Tower |
| Optical Drive | DVD/RW |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Generation | 8th Generation |
| Number of cores | 6 |
| Speed | 3.20 GHz |
| Type of Graphics (onboard / Dedicated) | Nvidia P1000 |
| Graphics Capacity | 4GB |
| System RAM | 16GB |
| Primary Hard Disk | 1TB |
| Hard Disk Type | SATA |
| Hard Disk Speed | 7200RPM |
| Operating System | Win 10 Pro |
| USB Ports | 2 X USB 2.0 ports | 6 X USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports |
| RJ45 Port (Lan Port) | Yes |
| DVI Port | Yes |
| Expansion Slots | 2 X PCI Express x1 (Gen 3.x) slots | 2 X PCI Express x4 (Gen 3.x) slots | 1 X PCI Express x16 (Gen 3.x) slots |
| Processor Model No | i7 - 8700 |
| Max Turbo Speed | 4.60 GHz |
| DP | 2 X DisplayPorts |