Lenovo Ideapad Slim 3i Laptop : Intel Core i3-10th Gen|8GB|512GB|15.6"FHD|Win 11H
Part No:
81WB01B0IN
Condition
New
Specifications
* Intel Core i3-10th Gen | 10110U @ 2.60 GHz
* 8GB RAM | 512GB SSD Hard Disk
* 15.6 Inch Full HD Display Screen
* Windows 11 Home + Microsoft Office Home & Student 2021 OS
* 8GB RAM | 512GB SSD Hard Disk
* 15.6 Inch Full HD Display Screen
* Windows 11 Home + Microsoft Office Home & Student 2021 OS
Delivery Charges
₹100
Free Delivery PAN India
Warranty
24
Months Warranty from Manufacturer@ ₹ 0 ( 0 + 0 GST)
₹ 1.00
Product not available
Bulk Pricing
Product Description
With a unique combination of compact design and impeccable performance, this Lenovo IdeaPad 3 laptop will not fail to impress you. It is equipped with 8GB DDR4 RAM and a 10th Gen Intel Core i3 processor for lightning-fast speed. It can store big files and documents in its spacious 512GB SSD without worrying about slowing down its speed. The 15.6-inch FHD screen with Intel UHD Graphics enhances the viewing experience.Intel Core i3 processor, an advanced Windows 11 OS, massive storage capacity and top-notch graphics. Ideapad 3 is lightweight and portable, so carry it around carefree to work and on trips.Immerse into the visual world on the 39.62 cm (15.6 inches) Full HD Non-Backlit Anti-Glare Display of Lenovo IdeaPad 3 (81WB01B0IN) Laptop. A micro-edge bezel with 1920 x 1080 screen resolution widens your entertainment area.
Product Condition
| Condition | New |
New
Product Specification
General
Processor And Memory Features
Operating System
Display Features
Technical Information
Connectivity
Port And Slot Features
OTHERS
| Brand | Lenovo |
| Series | IdeaPad |
| Model | Slim 3i |
| Part Number | 81WB01B0IN |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Generation | 10th Generation |
| Number of cores | 2 |
| Speed | 2.60 GHz |
| Cache | 4 MB |
| Type of Graphics (onboard / Dedicated) | Intel UHD Graphics |
| System Ram | 8GB |
| Primary Hard Disk | 512GB |
| Hard Disk Type | SSD |
| Operating System | Windows 11 Home + Microsoft Office Home & Student 2021 |
| Screen Size | 15.6 Inch |
| Screen Panel | TN |
| Web Camera | Yes |
| Keyboard | Standard Keyboard |
| Pointer Device | TouchPad |
| Speaker | Yes |
| Sound | Yes |
| Internal Mic | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | 1 x USB 2.0 | 1 x USB 3.0 |
| HDMI Port | Yes |
| Wireless Lan | Yes |
| Processor Model No | i3-10110U |
| Max Turbo Speed | 4.10 GHz |
| Ram Type and Speed | DDR4-2666MHz |
| Screen Type | FHD |
| Screen Resolution | 1920x1080 |
| Audio Jack | Yes |