Lenovo IdeaPad Flex 5i Laptop : Intel Core i5-11th Gen|8GB|512GB|14"FHD|Win 10H
Part No:
82HS009HIN
Condition
New
Specifications
* Intel Core i5-11th Gen | 1135G7 @ 2.4 GH
* 8 GB RAM | 512 GB SSD Hard Disk
* 14 Inch Full HD Display Screen
* Win 10H Operating System
* 8 GB RAM | 512 GB SSD Hard Disk
* 14 Inch Full HD Display Screen
* Win 10H Operating System
Delivery Charges
₹100
Free Delivery PAN India
Warranty
12
Months Warranty from Manufacturer@ ₹ 0 ( 0 + 0 GST)
₹ 1.00
Product not available
Bulk Pricing
Product Description
| SKU | 82HS009HIN |
Narrow bezels on four sides give the IdeaPad Flex 5 (14, Intel) a stylish, contemporary look. They also give you more screen real estate to focus your concentration and help you get the most out of the FHD display.Engineered to fold 360° from laptop to tablet, the IdeaPad Flex 5 (14, Intel) gives you the flexibility to use it in different modes to best suit your needs. Optional digital pen support gives you a fresh way to capture your inspirations on the go. And if you need help, just speak up Alexa is there to answer your questions (where available).
Product Condition
| Condition | New |
new
Product Specification
General
Processor And Memory Features
Operating System
Display Features
Technical Information
Connectivity
Port And Slot Features
OTHERS
| Brand | Lenovo |
| Series | IdeaPad Flex 5i |
| Part Number | 82HS009HIN |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Generation | 11th Generation |
| Number of cores | 4 Core |
| Speed | 2.4 GH |
| Max turbo speed | 4.2 GHz |
| Primary Hard Disk | 512GB |
| Hard Disk Type | SSD |
| Operating System | Win 10 H |
| Screen Size | 14 Inch |
| Screen Panel | Brightness: 250 nits | 45% NTSC Colour Gamut | IPS Technology |
| Web Camera | HD with PrivacyShutter Camera |
| Camera Resolution | 720p |
| Keyboard | Backlit Keyboard |
| Pointer Device | ClickPad |
| Sound | Dolby Audio |
| Bluetooth | Bluetooth 5.0 |
| USB Ports | 1x USB 3.1 Gen 1 | 1x USB 3.1 Gen 1 (Always On) | 1x USB-C 3.1 Gen 1 |
| HDMI Port | HDMI 1.4b |
| Wireless Lan | Realtek 8822CE (2x2 AC) |
| Processor Model No | i5-1135G7 |
| Cache | 8MB Cache |
| Type of Graphics (onboard / Dedicated) | Integrated Intel Iris Xe Graphics |
| System RAM | 8 GB |
| Ram Type and Speed | DDR4-3200 |
| Screen Type | Full HD |
| Screen Resolution | 1920x1080 |
| Speaker | Stereo Speaker |
| Internal Mic | Yes |
| Audio Jack | Yes |