Acer Nitro5 Gaming Laptop : Intel Core i5-9th Gen|8GB|256GB|4GB GC|15.6"FHD|Win 10H
Part No:
AN515-54-5812
Condition
New
Specifications
* Intel Core i5-9th Gen | 9300H @ 2.40 GHz
* 8GB RAM | 256GB Hard Disk | 4GB Graphics
* 15.6 Inch Full HD Display Screen
* Windows 10 Home Operating System
* 8GB RAM | 256GB Hard Disk | 4GB Graphics
* 15.6 Inch Full HD Display Screen
* Windows 10 Home Operating System
Delivery Charges
₹100
Free Delivery PAN India
Warranty
12
Months Warranty from Manufacturer@ ₹ 0 ( 0 + 0 GST)
₹ 0.00
Product not available
Bulk Pricing
Product Description
| SKU | AN515-54-5812 |
Acer Nitro 5 AN515-54-5812 Gaming Laptop comes with these high level specs: 9th Generation Intel Core i5-9300H Processor 2. 4GHz with Turbo Boost Technology up to 4. 1GHz, 15. 6" Full HD (1920 x 1080) widescreen LED-backlit IPS display, NVIDIA GeForce GTX 1650 with 4GB of dedicated GDDR5 VRAM, 8GB DDR4 2666MHz Memory, 256GB PCIe NVMe SSD (2 x PCIe M. 2 Slots, 1 Slot Available), 1 - Available Hard Drive Bay, Waves sound technology
Product Condition
| Condition | New |
New
Product Specification
General
Technical Information
Processor And Memory Features
Operating System
Display Features
Connectivity
Port And Slot Features
OTHERS
| Brand | Acer |
| Series | Nitro 5 |
| Model | AN515-54-5812 |
| Form Factor | Gaming Laptop |
| Web Camera | Yes |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Generation | 9th Generation |
| Number of cores | 4 |
| Speed | 2.40 GHz |
| Max turbo speed | 4.10 GHz |
| Cache | 8MB |
| Type of Graphics (onboard / Dedicated) | NVIDIA GeForce GTX 1650 |
| Graphics Capacity | 4GB of dedicated GDDR5 VRAM |
| System RAM | 8GB |
| RAM Type | DDR4 |
| Primary Hard Disk | 256GB |
| Operating System | Windows 10 Home |
| Screen Size | 15.6 Inch |
| Keyboard | Backlight Keyboard |
| Pointer Device | TouchPad |
| Speaker | 2 Stereo Speakers |
| Sound | Yes |
| Internal Mic | Yes |
| Bluetooth | Bluetooth 5.0 |
| Audio jack | Yes |
| USB Ports | 1 X USB 2.0 Ports | 2 X USB 3.1 Gen 1 Type-A Ports | 1 X USB 3.1 Gen 1 Type-C Ports | USB Type-C port: USB 3.1 Gen 1 (up to 5 Gbps) |
| HDMI Port | Yes |
| RJ45 Port (Lan Port) | Yes |
| Wireless Lan | IEEE 802.11ax |
| Ethernet | Gigabit Ethernet |
| Processor Model No | i5-9300H |
| Screen Type | Full HD |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |