Dell G5 15 5500 Laptop : Intel Core i5-10th Gen|8GB|512GB|4GB GC|15.6"FHD|Win 10H
Part No:
D560263WIN9B
Condition
New
Specifications
* Intel Core i5-10th Gen | 10300H @ 2.50 GHz
* 8GB RAM | 512GB Hard Disk | 4GB Graphics
* 15.6 Inch Full HD Display Screen
* Win 10Home Operating System
* 8GB RAM | 512GB Hard Disk | 4GB Graphics
* 15.6 Inch Full HD Display Screen
* Win 10Home Operating System
Delivery Charges
₹100
Free Delivery PAN India
Warranty
12
Months Warranty from Manufacturer12
Months Next Business Day Support@ ₹ 0 ( 0 + 0 GST)
₹ 1.00
Product not available
Bulk Pricing
Product Description
| SKU | D560263WIN9B |
Guaranteed power: With up to 10th Gen Intel Core i7 processors, you can revel in powerful performance without interrupting your gaming, streaming or videos.Keep cool: The G5 15 gaming laptop features a dual-fan cooling system to help spread out heat and keep your system responsive and cool during intense gameplay.Game Shift technology: Give yourself a turbo-boost of power when gaming gets critical with a simple press of a button. Activated with one click, Game Shift triggers a dynamic performance mode within the Alienware Command Center by maximizing the fans' speed to keep your system cool while the processors work harder.Get drawn in: Every detail of your game just got magnified thanks to an FHD display with two-sided narrow bezel and optional 144Hz panel.
Product Condition
| Condition | New |
new
Product Specification
General
Processor And Memory Features
Operating System
Display Features
Technical Information
Connectivity
Port And Slot Features
OTHERS
| Brand | Dell |
| Series | G5 15 |
| Model | 5500 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Generation | 10th Generation |
| Number of cores | 4 |
| Speed | 2.50 GHz |
| Cache | 8 MB |
| Graphics Capacity | 4GB GDDR6 |
| System RAM | 8GB |
| Primary Hard Disk | 512GB |
| Hard Disk Type | SSD |
| Operating System | Win 10H |
| Screen Size | 15.6 Inch |
| Screen Panel | 250 nits WVA Anti- Glare LED Backlit Narrow Border Display |
| Web Camera | Yes |
| Keyboard | BackLit Keyboard |
| Pointer Device | TouchPad |
| Sound | Yes |
| Internal Mic | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | SuperSpeed USB 2.0 | SuperSpeed USB 2.0 | SuperSpeed USB 3.2 Gen 1 | USB-C with DisplayPort Alt-Mode only on NVIDIA GeForce GTX 1650Ti |
| HDMI Port | HDMI 2.0 |
| RJ45 Port (Lan Port) | RJ-45 Ethernet on 1650Ti (Killer Ethernet E2500V2 on NVIDIA GeForce GTX 1660Ti and above) |
| Slots | Standard SD card | mini DP with NVIDIA GTX 1660Ti and above |
| Wireless Lan | 802.11ac 2x2 WiFi |
| Processor Model No | i5-10300H |
| Max Turbo Speed | 4.50 GHz |
| Type of Graphics (onboard / Dedicated) | NVIDIA GeForce GTX 1650 Ti |
| Ram Type and Speed | DDR4-2933MHz |
| Screen Type | Full HD |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Speaker | Dual speakers |
| Audio Jack | Yes |