HP 240 G4
Condition
Open Box
Specifications
* Pentium 3825U,1.90GHz
* 4GB RAM ,500GB HDD,DVD R/W
* 14" Display
* Windows 10
* 4GB RAM ,500GB HDD,DVD R/W
* 14" Display
* Windows 10
Delivery Charges
₹100
Free Delivery PAN India
Warranty
3
Months Warranty from WorthIT
Original Price
₹ 24880
53% Off
@ ₹ 11800 ( 10000 + 1800 GST)
₹ 10,000.00
Product not available
Bulk Pricing
Product Description
| SKU | WIT-LPT-HP-240 G4(PENT/4/500/DOS) |
HP 240 G4 Processor model Intel Pentium CPU 3825U/1.90GHz/4G RAM/500GB HDD/14" Display size with WIN 10 Operating system.
Product Condition
| Condition | Open Box |
Test
Product Specification
General
Processor And Memory Features
Power Features
Technical Information
Port And Slot Features
Connectivity
Display Features
Operating System
OTHERS
| Brand | HP |
| Model | HP 240 G4 |
| SL.NO. | 5CG5475H4F (WIT-22888) |
| System Memory | 4 GB |
| Maximum RAM Supported | 8 GB |
| Memory Type | DDR3 |
| No. of Dimms Used | 1 NO |
| Slots Free | 1 NO |
| Processor Model | Intel Pentium CPU 3825U |
| Processor Generation | 3825 |
| Processor Frequency | 1.90GHz |
| HDD Capacity | 500 GB |
| HDD Technology | SATA |
| Integrated Graphics | INTEL ® HD GRAPHICS |
| Dedicated Graphics | NILL |
| Battery ( no of cells) | 6 CELLS |
| Backup (Approximate) in Idle condition | 1 HOUR |
| Web Camera | YES |
| DVD R/W | YES |
| Finger print reader | NO |
| Other Softwares | DEFAULTS SOFTWARE & UTILITY |
| Mini Display Port | NO |
| VGA Port | YES |
| DVI Port | NO |
| Network Port | YES |
| USB Ports | 3 NOS |
| Memory Card Reader | YES |
| Express Card Reader | NO |
| Display type ( LED / LCD) | LED |
| Display Size | 14. INCHES |
| Operating System (DOS/OEM) | WIN 10 |
| Smart Card Reader | NO |
| Physical Condition & Grade | GOOD "A' GRADE |