Acer M200 B460 : Intel Core i5-10th Gen|4GB|1TB|NO ODD|DOS
Part No:
I51041NDFD3Y
Condition
New
Specifications
* Intel Core i5-10th Gen | 10400 @ 2.90 GHz
* 4GB RAM | 1TB Hard Disk Drive
* DOS Operating System
* 4GB RAM | 1TB Hard Disk Drive
* DOS Operating System
Delivery Charges
₹100
Free Delivery PAN India
Warranty
36
Months Warranty from Manufacturer@ ₹ 0 ( 0 + 0 GST)
₹ 0.00
Product not available
Bulk Pricing
Product Description
| SKU | I51041NDFD3Y |
Acer Veriton M200-B460 business mini-tower desktop Acer Veriton M200-B460 is a mid-range desktop tower PC powered by the 10th Gen Intel Core i5-10400 processor. It has a base clock speed of 2.90 GHz and a max boost clock of 4.30 GHz. This processor supports 6 threads and has 6MB Intel Smart Cache. For graphics, this desktop uses an integrated Intel UHD Graphics 630 GPU.
Product Condition
| Condition | New |
New
Product Specification
General
Technical Information
Processor And Memory Features
Operating System
Port And Slot Features
OTHERS
| Brand | Acer |
| Series | M200 |
| Model | B460 |
| Form Factor | Desktop CPU |
| Optical Drive | No OOD |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Generation | 10th Generation |
| Number of cores | 6 |
| Speed | 2.90 GHz |
| Max turbo speed | 4.30 GHz |
| Cache | 12 MB |
| Type of Graphics (onboard / Dedicated) | Intel UHD Graphics 630 |
| System RAM | 4GB |
| Primary Hard Disk | 1TB |
| Operating System | DOS |
| HDMI Port | Yes |
| VGA Port | Yes |
| Expansion Slots | 1x PCIe x16 slot |
| Processor Model No | i5-10400 |
| Rear Ports | 2USB2.0 | 2USB 3.0 |
| Front Ports | 2USB2.0 | 2USB 3.0 |