New
Dell XPS 9305 Laptop : Intel Core i7-11th Gen|16GB|512GB|13.3"FHD|Win 10H + MS Office
Part No:
ICC-C786501WIN8
Condition
New
Specifications
* Intel Core i7-11th Gen | 1165G7 @ 2.80 GHz
* 16GB RAM | 512 GB SSD Hard Disk
* 13.3 Inch Full HD Display Screen
* Windows 10 Home + Microsoft Office Operating System
* 16GB RAM | 512 GB SSD Hard Disk
* 13.3 Inch Full HD Display Screen
* Windows 10 Home + Microsoft Office Operating System
Delivery Charges
₹100
Free Delivery PAN India
Warranty
12
Months Warranty from Manufacturer@ ₹ 0 ( 0 + 0 GST)
₹ 0.00
Product not available
Bulk Pricing
Product Description
Enjoy a screen that seems endless with a 3-sided InfinityEdge display, enabling a 33.78cm (13.3) screen in an 27.94cm (11) form factor with an 80.7% screen-to-body ratio. See every detail you didn't know you were missing with a stunning FHD display.By maximizing the color spectrum with 100% sRGB color and a 1500:1 contrast ratio, every shadow takes shape and even the bright scenes gain definition.400-nit brightness frees you to enjoy your entertainment outdoors. Plus, with a wide-viewing angle you can share your screen without missing a thing.The XPS 13 webcam isn't just smaller (only 2.25 mm) it's also better. A 4-element lens uses more elements than a typical webcam to deliver sharp video in all areas of the frame, while temporal noise reduction uses advanced noise reduction, significantly improving video quality, especially in dim lighting conditions. Finally, the lens is assembled with precise machinery to ensure all points of the image are in focus.Your entertainment can go with you everywhere starting at just 1.16 kilograms, the small and thin XPS 13 is conveniently designed to be ready to go when you are.Intel Evo platform, available on select configurations, brings the perfect combination of performance, responsiveness, battery life and stunning visuals to a new class of sleek, stylish laptops.Co engineered with Intel and verified to provide the ultimate experience for life or work anywhere.The speed and intelligence of 11th Gen Intel Core processors and Intel Iris Xe graphics makes your experience fast, smooth, and easy.Your system boots and resumes in seconds thanks to 512GB solid state drive storage. Multi-task in a flash even on intense applications with up to 16GB of memory at 4267MHz.Killer AX1650 built on Intel WiFi 6 Chipset: With advanced Wi-Fi 6 technology and theoretical throughout speeds of up to 2.4 Gbps, the Killer AX1650 is nearly three times as fast as the previous generation of 80MHz 2x2 AC products. It prioritizes streaming video, communication, and game traffic in your system for fast, smooth online experiences.The XPS 13 is cut from a block of aluminum in two pieces, so it’s more durable than a machine that’s pieced together. Inspired by the aerospace industry, the carbon fiber palm rest allows for maximum strength and minimal weight.Aesthetically, less is more. So we’ve inlayed a stainless XPS logo, laser-etched the regulatory details and color-matched the feet for a sleeker look. The brightened platinum silver finish truly shines.Dual fans and heat pipes lower the temperature of your XPS, enabling a mobile performance in a thin form factor.The fingerprint reader integrated into the power button lets you log on with just a touch.Your XPS 13 responds to your voice from up to 14 feet away, thanks to four built-in mics, Microsoft Cortana and Waves-enabled speech technology. Control playlists and access schedules regardless of background noise.The Thunderbolt 4 multi-use Type-C ports allow you to charge your laptop, connect to multiple devices (including support for up to two 4K displays) and enjoy data transfers up to 40Gbps 8 times that of a USB 3.0
Product Condition
| Condition | New |
New
Product Specification
General
Processor And Memory Features
Operating System
Display Features
Technical Information
Connectivity
Port And Slot Features
OTHERS
| Brand | Dell |
| Series | XPS |
| Model | 9305 |
| Part Number | ICC-C786501WIN8 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Generation | 11th Generation |
| Number of cores | 4 |
| Speed | 2.80 GHz |
| Cache | 12 MB |
| Type of Graphics (onboard / Dedicated) | Intel Iris Xe Graphics |
| System Ram | 16GB |
| Primary Hard Disk | 512GB |
| Hard Disk Type | SSD |
| Operating System | Windows 10 Home Single Language | Microsoft Office Home and Student 2019 |
| Screen Size | 13.3 Inch |
| Screen Panel | InfinityEdge |
| Web Camera | HD |
| Camera Resolution | 720p |
| Keyboard | Backlit Keyboard |
| Pointer Device | TouchPad |
| Speaker | Yes |
| Sound | Yes |
| Internal Mic | Yes |
| Bluetooth | Bluetooth 5.1 |
| USB Port | USB 3.2 Gen 2 Type C (DisplayPort/PowerDelivery) |
| Slots | MicroSD slot | Wedge-shaped lock slot |
| Wireless Lan | Killer Wi-Fi 6 AX1650 (2 x 2) |
| Processor Model No | i7-1165G7 |
| Max Turbo Speed | 4.70 GHz |
| Ram Type and Speed | 4267MHz LPDDR4x |
| Screen Type | FHD |
| Screen Resolution | 1920x1080 |
| Audio Jack | Yes |
| Thunderbolt | 2x Thunderbolt 4 (DisplayPort/PowerDelivery) |