Mi NoteBook Ultra XMA2007-DB Laptop : Intel Core i5-11th Gen|8GB|512GB|15.6"FHD|Win 11H
Part No:
JYU4341IN
Condition
New
Specifications
* Intel Core i5-11th Gen | 11300H @ 3.10 GHz
* 8GB RAM | 512GB SSD Hard Disk
* 15.6 Inch Full HD Display Screen
* Windows 11 Home Operating System
* 8GB RAM | 512GB SSD Hard Disk
* 15.6 Inch Full HD Display Screen
* Windows 11 Home Operating System
Delivery Charges
₹100
Free Delivery PAN India
Warranty
12
Months Warranty from Manufacturer@ ₹ 0 ( 0 + 0 GST)
₹ 1.00
Product not available
Bulk Pricing
Product Description
Mi NoteBook Ultra Core i5 Windows 11 Home Thin and Light features latest advancements delivering efficient performance. Loaded with Windows 11 Home operating system helps you perform user-friendly operations. Witness the super-smooth operation with the 11th Gen Intel Tiger Lake Core i5-11300H processor that takes your performance to a whole new level. It never lets you slow down in terms of efficiency so that the quality and quantity of your work are never hampered. Equipped with one of the best-in-class graphical performances, this laptop is all ready to step up your computing experience.Mi NoteBook Ultra Core i5 Windows 11 Home Thin and Light. This laptop comes with a serious storage capacity of 512GB SSD to make it more efficient and productive which lets you store your games within this laptop. It is equipped with Intel Iris Xe Graphics which gives a delightful gaming feel. Experience speedy performance with advanced specifications, this laptop is one of the best laptops available in the market. Having 8GB RAM, you can revel in powerful performance without interrupting your entertainment. Stay in sync with the advanced technology by bringing home the Mi NoteBook Ultra Core i5 Windows 11 Home Thin and Light online. It is equipped with a 15.6-inch FHD display that allows you to enjoy watching videos and playing games with full clarity. This laptop is a perfect choice for modern tech-oriented people. Escape the toneless routine and immerse yourself in the action with Stereo speakers. Amplify your experience with rich sound and hear every detail with crystal clear audio quality to take your entertainment to another level.
Product Condition
| Condition | New |
New
Product Specification
General
Processor And Memory Features
Operating System
Display Features
Technical Information
Connectivity
Port And Slot Features
OTHERS
| Brand | Mi |
| Series | NoteBook Ultra |
| Model | XMA2007-DB |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Generation | 11th Generation |
| Number of cores | 4 |
| Speed | 3.10 GHz |
| Cache | 8 MB |
| Type of Graphics (onboard / Dedicated) | Intel Iris Xe Graphics |
| System Ram | 8GB |
| Primary Hard Disk | 512GB |
| Hard Disk Type | SSD |
| Operating System | Windows 11 Home 64-bit |
| Screen Size | 15.6 Inch |
| Screen Panel | IPS |
| Web Camera | Top-Mounted HD Camera |
| Camera Resolution | 720p |
| Keyboard | Backlit Chiclet Keyboard |
| Pointer Device | TouchPad |
| Speaker | Stereo Speakers |
| Sound | DTS Studio Sound |
| Internal Mic | Yes |
| Bluetooth | Bluetooth 5.1 |
| USB Ports | 1 x USB Type-C | 1 x USB 3.2 Gen 1 Type-A | 1 x USB 2.0 Type-A |
| HDMI Port | 1 x HDMI 1.4 |
| Wireless Lan | IEEE 802.11a/b/g/n/ac/ax |
| Processor Model No | i5-11300H |
| Max Turbo Speed | 4.40 GHz |
| Ram Type and Speed | DDR4-3200MHz |
| Screen Type | FHD |
| Screen Resolution | 3200 x 2000 |
| Audio Jack | Yes |
| Thunderbolt | 1 x Thunderbolt 4 (40 Gbps Data Transmission Speeds, Power Delivery) |
| FingerPrint Reader | Yes |