HP 240 G3 Laptop : Intel i3-4th Gen|8GB|500GB|14"HD|DOS
Part No:
L1D85PT
Condition
Used
Specifications
* Intel Core i3-4th Gen | 4005U @ 1.70 GHz
* 8 GB RAM | 500 GB SATA HArd Disk
* 14 Inch HD Display Screen
* DOS Operating System
* 8 GB RAM | 500 GB SATA HArd Disk
* 14 Inch HD Display Screen
* DOS Operating System
Delivery Charges
₹100
Free Delivery PAN India
Warranty
3
Months Warranty from WorthIT
Original Price
₹ 25300
100% Off
@ ₹ 0 ( 0 + 0 GST)
₹ 0.00
Product not available
Max 1 Quantities allowed per user .
Bulk Pricing
Product Description
Experience a smooth performance with the dual Core processor which clocks at 1.70 GHz. Multitask efficiently with the 8 GB RAM offered by this HP laptop. The Intel HD Graphics ensures that graphically rich applications run smoothly.
Product Condition
| Condition | Used |
Used
Product Specification
General
Processor And Memory Features
Operating System
Display Features
Technical Information
Connectivity
OTHERS
| Brand | HP |
| Model | 240 G3 |
| Processor Brand | Intel |
| Speed | 1.70 GHz |
| Cache | 16 MB |
| Type of Graphics (onboard / Dedicated) | Intel HD Graphics |
| System RAM | 8 GB |
| Max RAM Support | 16 GB |
| Primary Hard Disk | 500 GB |
| Operating System | DOS |
| Screen Size | 14 Inch |
| Camera Feature | Yes |
| Keyboard | Standard Keyboard |
| Pointer Device | TouchPad |
| Speaker | Yes |
| Sound | Yes |
| Processor Model No | i3-4005U |
| Processor Generation | 4th Generation |
| Number of cores | 2 Core |
| Ram Type and Speed | DDR3 (1600 MHz) |
| Hard Disk Type | SATA |
| Hard Disk Speed | 5400 RPM |
| Screen Type | HD |
| Screen Resolution | 1366 x 768 |
| Internal Mic | Yes |
| Audio Jack | Yes |