Laptops HP 250 G3 CELERON N2840/2.16GHZ/4GB RAM/500GB HDD/15.6"/WIN 10 PRO
Condition
Specifications
* 250 G3 / Celeron N2840
* 4GB RAM / 500GB HDD
* 15.6" Inch
* Win 10 Pro.
* 4GB RAM / 500GB HDD
* 15.6" Inch
* Win 10 Pro.
Delivery Charges
₹100
Free Delivery PAN India
Warranty
3
Months Warranty from WorthIT@ ₹ 0 ( 0 + 0 GST)
₹ 11,210.00
Product not available
Bulk Pricing
Product Description
| SKU | WIT-LPT-HP 250 G3(CEL/4/500/W10) |
250 G3 Processor model CELERON N2840/2.16GHZ/4GB RAM/500GB HDD/15.6" Display size with WIN 10 PRO Operating system.
Product Specification
General
Processor And Memory Features
Power Features
Technical Information
Port And Slot Features
Connectivity
Display Features
Operating System
OTHERS
| Brand | HP |
| Model | HP 250 G3 |
| SL.NO. | CND51093W9 (22871) |
| System Memory | 4 GB |
| Maximum RAM Supported | 8 GB |
| Memory Type | DDR3 |
| No. of Dimms Used | 1 NO USED |
| Slots Free | 1NO FREE |
| Processor Model | CELERON |
| Processor Generation | N2840 |
| Processor Frequency | 2.16 GHZ |
| HDD Capacity | 500 GB |
| HDD Technology | SATA |
| Integrated Graphics | INTEL ® HD GRAPHIC FAMILY |
| Dedicated Graphics | NILL |
| Battery ( no of cells) | 6 CELLS |
| Backup (Approximate) in Idle condition | 1 HOUR |
| Web Camera | YES |
| DVD R/W | YES |
| Finger print reader | NO |
| Other Softwares | DEFAULTS SOFTWARE & UTILITY |
| HDMI Port | YES |
| VGA Port | YES |
| DVI Port | NO |
| Network Port | YES |
| USB Ports | 3NOS |
| Memory Card Reader | YES |
| Express Card Reader | NO |
| Display type ( LED / LCD) | LED |
| Display Size | 15.6 inch |
| Operating System (DOS/OEM) | WIN-10 PRO (OEM) |
| Smart Card Reader | NO |
| Physical Condition & Grade | GOOD "A' GRADE |