Laptops HP ELITE BOOK 840 G1/INTEL CORE I5/4300U/2.50 GHZ/4 GB RAM/256 GB HDD/14''/WIN 8.1 PRO
Condition
Specifications
* HP ELITE BOOK 840 G1 / i5
* 4GB RAM / 256GB HDD
* 14" Inches
* WIN 8.1 PRO 64BIT(ORIGINAL).
* 4GB RAM / 256GB HDD
* 14" Inches
* WIN 8.1 PRO 64BIT(ORIGINAL).
Delivery Charges
₹100
Free Delivery PAN India
Warranty
3
Months Warranty from WorthIT@ ₹ 0 ( 0 + 0 GST)
₹ 21,500.00
Product not available
Bulk Pricing
Product Description
| SKU | WIT-LPT-HP-840 G1(I5/8/256/W8) |
HP ELITE BOOK 840 G1, system memory 4GB, Max RAM Supported 16GB, HDD Capacity 256GB, Processor Model INTEL CORE i5-4300U,4th gen, operating system is WIN 8.1 PRO 64BIT(ORIGINAL), Display size 14" Inches.
Product Specification
General
Processor And Memory Features
Power Features
Technical Information
Port And Slot Features
Display Features
Operating System
OTHERS
| Brand | HP |
| Model | EliteBook 840 G1 |
| SL.NO. | 5CG4364671 |
| System Memory | 4 GB |
| Maximum RAM Supported | 16 GB |
| Memory Type | DDR3 |
| No. of Dimms Used | 1NO USED |
| Slots Free | 1 NO FREE |
| Processor Model | INTEL CORE i5-4300U,4th gen |
| Processor Frequency | 2.50 GHZ |
| HDD Capacity | 256 GB |
| HDD Technology | SSD |
| Battery ( no of cells) | 6 CELLS |
| Backup (Approximate) in Idle condition | 1 HOUR MINIMUM |
| Web Camera | YES |
| DVD R/W | NO |
| Finger print reader | YES |
| Other Softwares | DEFAULTS & S/W |
| VGA Port | YES |
| DVI Port | NO |
| Network Port | YES |
| USB Ports | 4 NOS |
| Memory Card Reader | YES |
| Display type ( LED / LCD) | LED |
| Display Size | 14.0 INCHES |
| Operating System (DOS/OEM) | WIN 8.1 PRO 64 BIT(ORIGINAL) |
| HDD Health | 100 % HEALTH |
| D++ | YES |
| Physical Condition & Grade | GOOD ( " A ") GRADE |