APC Back-UPS Pro BR24BP RS1000 1000VA 600W
Part No:
Nill
Condition
Open Box
Specifications
* APC Back-UPS Pro BR24BP RS1000 1000VA 600W UPS System
* Output Power Wattage: 600 W
* Input Voltage: 230 V | Output Voltage: 230 V
* Output Power Wattage: 600 W
* Input Voltage: 230 V | Output Voltage: 230 V
Delivery Charges
₹100
Free Delivery PAN India
Warranty
3
Months Warranty from WorthIT@ ₹ 0 ( 0 + 0 GST)
₹ 1.00
Product not available
Bulk Pricing
Product Description
Provides the ability to adapt the UPS for optimal performance in specific power environments or generator applications.Maximizes useful battery life by widening the input voltage window or tightening the output voltage regulation. Provides notification of changing utility power and UPS power conditions.Periodic battery self-test ensures early detection of a battery that needs to be replaced. Provides early-warning fault analysis on batteries enabling timely preventive maintenance.Enables fast battery replacement, lowering Mean Time to Repair (MTTR). Reserves power capacity and run time for connected equipment that require UPS battery back-up while providing surge only protection for less critical equipment. Gives higher application availability by correcting low and high voltage conditions without using the battery (not available on all models).
This LED informs users of potentially dangerous wiring problems in the wall circuit.Provides temporary battery power when the utility power is out.
Product Condition
| Condition | Open Box |
open
Product Specification
General
Power Features
Processor And Memory Features
OTHERS
| Brand | APC |
| Series | Back-UPS Pro |
| Model | BR24BP |
| Type | UPS System |
| Wattage | 600 Watts |
| Output voltage | 230V |
| Input voltage | 230V |
| Interface | USB |
| VA Rating | 1000VA |
| Connection Type | 3-pin 6A |
| Cable Length | 1.5meters |
| Input Frequency | 50/60 Hz +/- 3 Hz Auto-sensing |
| Control Panel | Multifunction LCD status and control console |