boAt Airdopes 138 Bluetooth In Ear Wireless Earbuds with Mic
Part No:
Nill
Condition
New
Specifications
* boAt Airdopes 138 T offers true wireless experience
* It offers a nonstop playback of up to 3H
* Additional 12H playtime with the included charging case
* It possesses powerful 13mm Drivers that offer immersive auditory
* It offers a nonstop playback of up to 3H
* Additional 12H playtime with the included charging case
* It possesses powerful 13mm Drivers that offer immersive auditory
Delivery Charges
₹100
Free Delivery PAN India
Warranty
12
Months Warranty from Manufacturer@ ₹ 0 ( 0 + 0 GST)
₹ 1.00
Product not available
Bulk Pricing
Product Description
Plug Into Nirvana with boAt Airdopes 138 T True Wireless earbuds to enjoy your playlist in a truly wireless way. With IWP Technology, you just have to open the case and the earbuds automatically pair with your device in an instant. You can tap into 4 times the charge with its 650mAh carry cum charging case that offers a playtime of up to 12 hours. With a battery capacity of 40mAh for each earbud, indulge in blissful audio experience for up to 3 hours in a go. Tap into instant wireless functionality with optimum Bluetooth V5.0. It equipped with 13mm drivers that pump out immersive sound.
Product Condition
| Condition | New |
New
Product Specification
General
Technical Information
OTHERS
| Brand | boAt |
| Series | Airdopes |
| Model | 138 |
| Type | Bluetooth Truly Wireless in Ear Earbuds with Mic |
| Frequency | 20Hz – 20KHz |
| Headphone Type | In-Ear |
| HD Sound | Yes |
| Bluetooth Version | V5.0+EDR |
| Driver size | 13mm x 2 Drivers |
| Bluetooth Profiles | HSP | HFP | A2DP | AVRCP |
| Voice Assistant | Yes |
| Charging Voltage | 5VDC |
| Earphone Battery Capacity | 3.7V, 40mAh x 2 buds |
| Talk time/music time | 3 Hours per bud |
| Charging Time | 2 Hours |
| Standby Time | 100 Hours |
| Bluetooth Range | 10M |