CanaKit Raspberry Pi 3 B+ (B Plus) Starter Kit|32GB EVO+ Edition|Official Black Case
Part No:
NILL
Condition
New
Specifications
* 32 GB Samsung EVO+ Micro SD Card (Class 10)
* Premium Raspberry Pi 3 B+ Case | High Quality HDMI Cable
* Heat Sinks | GPIO Quick Reference Card
* Premium Raspberry Pi 3 B+ Case | High Quality HDMI Cable
* Heat Sinks | GPIO Quick Reference Card
Delivery Charges
₹100
Free Delivery PAN India
@ ₹ 0 ( 0 + 0 GST)
₹ 1.00
Product not available
Bulk Pricing
Product Description
The 32 GB MicroSD card may appear as 1 GB when inserted into a PC as it is pre-partitioned. The remaining space can be expanded as desired. An exclusive Starter Kit from CanaKit that includes the fastest model of the Raspberry Pi family - The Raspberry Pi 3 Model B+ (B plus) and everything you need to get up and running within minutes in the exciting world of Raspberry Pi! The Raspberry Pi 3 Model B+ is the latest production Raspberry Pi 3 featuring a 64-bit quad core processor running at 1.4 Ghz. It incorporates enhanced built-in dual-band WiFi (2.4 GHz and 5 GHz), Bluetooth 4.2/BLE and faster Ethernet. Also included in this Raspberry Pi 3 Starter Kit is the Official Raspberry Pi 3 case as well as a Samsung EVO+ 32 GB Class 10 MicroSD Card pre-loaded with NOOBS. Just Plug and Play! The 5V 2A power adapter with Micro USB (UL Listed) is specially designed and tested for the Raspberry Pi 3 B+. This power supply incorporates a noise filter to provide the highest stability. Kit Includes: Raspberry Pi 3 Model B+ (B Plus) with 1.4GHz 64-bit quad-core ARMv8 CPU (BCM2837B0) 1 GB LPDDR2 SDRAM On-board WiFi and Bluetooth Connectivity 32 GB Samsung EVO+ Micro SD Card (Class 10) pre-loaded with NOOBS USB MicroSD Card Reader 5V 2.5A Micro USB Power Supply with Noise Filter (UL Listed) specially designed for the Raspberry Pi 3. Official Raspberry Pi 3 Case High Quality HDMI Cable with CEC support (6-foot cable) Set of 2 Aluminum Heat Sinks GPIO Quick Reference Card CanaKit Full Color Quick-Start Guide
Product Condition
| Condition | New |
new
Product Specification
General
Processor And Memory Features
Port And Slot Features
OTHERS
| Brand | CanaKit |
| Series | Pi 3 B+ |
| Model | 8541612411 |
| Type | Starter Kit |
| Processor | 1.4 GHz 64-bit Quad-Core Processor |
| RAM | 1 GB Ram |
| Wireless Lan | 5 GHz Radio Frequency, 802.11b, 2.4 GHz Radio Frequency |
| Ethernet Performance | 32 GB Samsung EVO+ Micro SD Card |
| Input Interface | MicroSD | Bluetooth | USB | Ethernet | HDMI | High Quality HDMI Cable | 2 x Heat Sinks | GPIO Quick Reference Card | CanaKit Full Color Quick-Start Guide |