Dell Latitude 3490 Laptop : Intel Core i5-8th Gen|4GB|1TB|14”|Win 10Pro|3 Year
Part No:
Nill
Condition
New
Specifications
* Intel Core i5-8th Gen | 8250U @ 1.60 GHz
* 4 GB DDR4 RAM | 1 TB Hard Disk
* 14 Inch Anti-Glare Display Screen
* Windows 10 Pro Operating System
* 4 GB DDR4 RAM | 1 TB Hard Disk
* 14 Inch Anti-Glare Display Screen
* Windows 10 Pro Operating System
Highlights
* 100% GENUINE DELL LAPTOP
Delivery Charges
₹100
Free Delivery PAN India
Warranty
36
Months Warranty from Manufacturer@ ₹ 0 ( 0 + 0 GST)
₹ 70,225.00
Product not available
Bulk Pricing
Product Description
An easily managed 35.5cm (14") laptop with top security features for small and growing businesses, all in a durable, and sleek design. The 14" Latitude 3490 Notebook from Dell. Comes with 14 Inch anti-glare display is driven by integrated Intel UHD Graphics 620 and features an 1366 x 768 Pixel resolution | 220 cd/m 2 brightness. The system is powered by a 1.6 GHz Intel Core i5-8250U Quad-Core processor. It also has 8 GB of 2400 MHz DDR4 RAM | 2.5" 1 TB 5400 RPM SATA Hard Drive | 3 Cell 42Whr ExpressCharge Capable battery that can recharge in around 3-4 hours.
Product Condition
| Condition | New |
Product Specification
General
Processor And Memory Features
Operating System
Display Features
Technical Information
Connectivity
Port And Slot Features
| Brand | Dell |
| Series | Latitude |
| Model | 3490 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Model | Core i5-8250U |
| Processor Generation | 8th Generation |
| Speed | 1.60 GHz |
| Max turbo speed | 3.40 GHz |
| Cache | 3 MB |
| Type of Graphics (onboard / Dedicated) | UHD Graphics 620 |
| System Ram | 4 GB |
| Max RAM Support | 32 GB |
| Ram type and Speed | DDR4 2400MHz |
| Primary Hard Disk | 1 TB |
| Hard Disk type | SATA |
| Hard Disk Speed | 5400 |
| Operating System | Windows 10 Proffesional |
| Screen Size | 14" inch |
| Screen type | HD |
| Screen Panel | Anti-Glare |
| Screen resolution | 1366x768 |
| Camera Feature | Web Camera |
| Keyboard | Standard keyboard |
| Pointer Device | Touch pad |
| Speaker | Yes |
| Sound | Yes |
| Internal Mic | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Audio jack | Yes |
| USB Ports | USB Type-C | USB 3.1 Gen 1 | USB 2.0 |
| HDMI Port | HDMI 1.4 |
| RJ45 Port (Lan Port) | Yes |
| VGA Port | Yes |
| Wireless Lan | Yes |
| Ethernet | Yes |