Dell Precision 5820 Tower XCTO Base Workstation Desktop CPU : Intel Xeon W-2265|32GB|2TB + 512GB|16GB GC|Win 10Pro
Part No:
nill
Condition
New
Specifications
* Intel Xeon Processor W-2265 | @ 3.10 GHz
* 32GB RAM | 2TB SATA + 512GB SSD Hard Disk | 16GB Graphics
* Windows10 Pro Operating System
* 32GB RAM | 2TB SATA + 512GB SSD Hard Disk | 16GB Graphics
* Windows10 Pro Operating System
Delivery Charges
₹100
Free Delivery PAN India
Warranty
60
Months Warranty from Manufacturer60
Months Next Business Day Support@ ₹ 0 ( 0 + 0 GST)
₹ 1.00
Product not available
Bulk Pricing
Product Description
The latest Intel Xeon processor powers your most demanding applications. Now featuring a new generation of single-socket architecture with up to 12 cores, you can extract maximum performance for your biggest ideas.
Product Condition
| Condition | New |
new
Product Specification
General
Technical Information
Processor And Memory Features
Operating System
Port And Slot Features
Connectivity
OTHERS
| Brand | Dell |
| Series | Precision |
| Model | 5820 |
| Form Factor | Tower XCTO Base |
| Optical Drive | 8x DVD-ROM 9.5mm Optical Disk Drive |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Model | Intel Xeon Processor W-2265 |
| Number of cores | 12 C |
| Speed | 3.5GHz |
| Cache | 19.25 MB |
| Type of Graphics (onboard / Dedicated) | Nvidia Quadro RTX5000 |
| Graphics Capacity | 16GB 4DP, VirtualLink (XX20T) |
| System Ram | 32GB 2x16GB |
| Primary Hard Disk | 2TB |
| Hard Disk Type | 3.5" 7200rpm SATA Hard Drive |
| Secondary Hard Disk | 512GB |
| Hard Disk Type | M.2 PCIe NVMe Class 40 Solid State Drive |
| Operating System | Windows 10 Pro for Workstations (6 cores plus, Includes Windows 11 Pro License) English |
| USB Ports | USB 3.1 Gen 1 | USB 3.1 Gen 1 Type-C port with PowerShare | USB 3.1 Gen 1 Type-C | USB 3.1 Gen 1 | USB 3.1 Gen 1 (supports smart Power-On) |
| Serial Ports | Yes |
| Slots | SD card slot | Security cable slot | Expansion card slots |
| PS/2 | PS/2 Mouse port | PS/2 Keyboard port |
| Max Turbo Speed | 4.8GHz |
| Ram Type and Speed | DDR4 2933MHz RDIMM ECC Memory |
| Network Ports | Yes |