Frontech 800 Watt SMPS Power Supply
Part No:
NILL
Condition
New
Specifications
* Frontech SMPS Power Supply
* 120 mm Smart Colling Fan
* Max Power Output: 800 watts
* 120 mm Smart Colling Fan
* Max Power Output: 800 watts
Delivery Charges
₹100
Free Delivery PAN India
Warranty
36
Months Warranty from Manufacturer@ ₹ 0 ( 0 + 0 GST)
₹ 1.00
Product not available
Bulk Pricing
Product Description
Frontech gives a 800 Watts (Max) of power. Low noise, high efficiency. Sophisticated Design: The black powder-coated enclosure and the black-sleeved cables give any system a polished look. You're building a PC with the smps you can avoid that look of unpainted steel that you'll find on so many entry-level power supplies. Reliability you can count on: 800 watt SMPS is backed with a 3 year warranty. Specifications: Compliant with ATX 12V. 20/24 pin Main Power Connector. Supports Multi-Core CPU. Molex Connectors -2 Pcs. | SATA Connectors - 3 Pcs. | 4 Pin ATX Connector- 1Pc. | 6 (4+2) Pin PCI-E Connector- 1Pc. | Support Power Protections |. Over Current. (OCP) |. Over Voltage. (OVP) |. Short-Circuit (SCP) | 120 mm Smart Cooling Fan. All of the wire add black bundle net. High-Performance components design for better reliability.
Product Condition
| Condition | New |
new
Product Specification
General
Power Features
Connectivity
Technical Information
Dimensions
OTHERS
| Brand | Frontech |
| Type | SMPS Power Supply |
| Wattage | 800 Watts |
| Connectivity | Supports Multi-Core CPU | Molex Connectors -2 Pcs | SATA Connectors 3 Pcs | 4 Pin ATX Connector- 1Pc | 6 (4+2) Pin PCI-E Connector- 1Pc. Support power protection |
| Form Factor | ATX |
| Voltage | ATX 12V |
| Weight | 50 g |
| Cooling Fan | 120 mm Smart Cooling Fan |