New
HP Pavilion 15-eg1001TU Laptop : Intel Core i5-11th Gen|8GB|512GB|15.6"FHD|Win 11H + MSO
Part No:
Nill
Condition
New
Specifications
* Intel Core i5-11th Gen | 1155G7 @ 2.50 GHz
* 8GB RAM | 512GB SSD Hard Disk
* 15.6 Inch Full HD Display Screen
* Windows 11 Home + Microsoft Office Operating System
* 8GB RAM | 512GB SSD Hard Disk
* 15.6 Inch Full HD Display Screen
* Windows 11 Home + Microsoft Office Operating System
Delivery Charges
₹100
Free Delivery PAN India
Warranty
12
Months Warranty from Manufacturer@ ₹ 0 ( 0 + 0 GST)
₹ 1.00
Product not available
Bulk Pricing
Product Description
The Pavilion 15 Laptop packs more performance into a smaller profile, so you can get more done wherever you go. Enjoy mind-blowing entertainment with a micro-edge screen and Audio by B&O. Performance that’s one step ahead. Experience a laptop that can keep up with you with a premium 11th Gen Intel processor. A compact laptop that makes it easy to get work done on the go with a Precision Touchpad, while the long battery life and HP Fast Charge let you keep moving. With Audio by B&O, a larger screen-to-body ratio, and flicker-free micro-edge bezel that maximize your view, entertainment on your laptop feels like stuffing a large popcorn into the small bag.
Product Condition
| Condition | New |
New
Product Specification
General
Processor And Memory Features
Operating System
Display Features
Technical Information
Connectivity
Port And Slot Features
OTHERS
| Brand | HP |
| Series | Pavilion |
| Model | 15-eg1001TU |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Generation | 11th Generation |
| Speed | 2.50 GHz |
| Cache | 8 MB |
| Type of Graphics (onboard / Dedicated) | Intel Iris Xᵉ Graphics |
| System Ram | 8GB |
| Primary Hard Disk | 512GB |
| Hard Disk Type | SSD |
| Operating System | Windows 11 Home + Microsoft Office |
| Screen Size | 15.6 Inch |
| Screen Panel | IPS |
| Web Camera | HD Camera |
| Camera Resolution | 720p |
| Keyboard | Backlit Keyboard |
| Pointer Device | TouchPad |
| Speaker | Yes |
| Sound | Yes |
| Internal Mic | Yes |
| Bluetooth | Bluetooth 5.2 combo |
| USB Ports | 1 SuperSpeed USB Type-C 10Gbps signaling rate (USB Power Delivery, DisplayPort 1.4, HP Sleep and Charge) | 2 SuperSpeed USB Type-A 5Gbps signaling rate |
| HDMI Port | 1 HDMI 2.0 |
| Wireless Lan | MediaTek Wi-Fi CERTIFIED 6 MT7921 (2x2) |
| Processor Model No | i5-1155G7 |
| Max Turbo Speed | 4.50 GHz |
| Ram Type and Speed | DDR4-3200MHz |
| Screen Type | FHD |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Audio Jack | Yes |