Jabra 710 Wirelessly Speakerphone
Part No:
NILL
Condition
New
Specifications
* Immersive sound for calls and music
* Intuitive plug-and-play connectivity | Exclusive portable design
* Pair two Jabra Speak 710 wirelessly
* Works with your phone or platform
* In-room coverage for up to 6 people
* Intuitive plug-and-play connectivity | Exclusive portable design
* Pair two Jabra Speak 710 wirelessly
* Works with your phone or platform
* In-room coverage for up to 6 people
Delivery Charges
₹100
Free Delivery PAN India
Warranty
24
Months Warranty from Manufacturer@ ₹ 0 ( 0 + 0 GST)
₹ 0.00
Product not available
Bulk Pricing
Product Description
Premium portable speakerphone with amazing sound for conference calls and music.Experience the omni-directional microphone and HD Voice. Ideal for voice, music and multimedia The omni-directional microphone provides 360-degree coverage and picks up sounds from any angle.Connect in seconds to a laptop, smartphone or tablet via USB or Bluetooth.Be mobile with a lightweight design (298 g), protective travel pouch and 15 hours of battery life.Looking for true, stereo sound or hosting a bigger meeting.You can pair two Jabra Speak 710s in seconds and easily cover a meeting room of 12 people or enjoy even more powerful stereo music.Our headsets and speakerphones work out of the box with over 10,000 traditional deskphones. They are future-proof and compatible with all softphone and web clients, from Microsoft Teams to Mitel.Providing your staff with optimised and trusted devices that work seamlessly with your UC platform is key to productivity, audio quality and having fewer IT issues. Jabra has tested devices with a long list of platforms and offers Microsoft Teams certified variants from our wide range of headsets and speakerphones.
Product Condition
| Condition | New |
New
Product Specification
General
Connectivity
Additional Information
OTHERS
| Brand | Jabra |
| Model | 710 |
| Type | Wirelessly Speakerphone |
| Wireless range | Up to 100 ft / 30 m |
| Bluetooth | Bluetooth 4.2 |
| Connectivity | USB 2.0 & Bluetooth – USB cord ~90cm |
| Storage Temperature | -40° C to 65° C |
| Peak output power | 10 Watt |
| Root Mean Square (RMS) | 2 Watt |
| Frequency range – Music mode | 150 Hz to 20 KHz |
| Frequency range – Conference mode | USB mode 150 Hz to 20 KHz - BT mode 150 Hz to 7 KHz |
| Microphone Type | Omni-directional |
| Signal to Noise Ratio (SNR) | +70 dB |
| Microphone Frequency range - Conference mode | USB mode & BT mode 150 Hz to 7 KHz |
| Battery Talk time | Up to 15 hours |
| Charging power & time | USB 5V / 500 mA – Charging time 3h |
| Standby Time | Power safe after 15min / Standby 480 days |
| Paired devices | Personal use up to 8 & Shared use up to 900 |