Acer Predator Helios 300 PH315-53-71QX Gaming Laptop : Intel Core i7-10th Gen|16GB|512GB|8GB GC|15.6"FHD|Win 10H
Part No:
PH315-53-71QX
Condition
New
Specifications
* Intel Core i7-10th Gen | 10750H @ 2.60 GHz
* 16GB RAM | 512GB GB Hard Disk | 8GB Graphics
* 15.6 Inch FHD Display Screen
* Windows 10Home Operating System
* 16GB RAM | 512GB GB Hard Disk | 8GB Graphics
* 15.6 Inch FHD Display Screen
* Windows 10Home Operating System
Delivery Charges
₹100
Free Delivery PAN India
Warranty
12
Months Warranty from Manufacturer@ ₹ 0 ( 0 + 0 GST)
₹ 0.00
Product not available
Bulk Pricing
Product Description
| SKU | PH315-53-71QX |
The Helios 300 drops you right into the game with everything you need to obliterate the opposition on a blisteringly fast 240Hz1 /3ms2 display. Only now, we’ve armed it with an NVIDIA GeForce RTX 2070 Max-Q1, a 10th Gen Intel Core i7 Mobile Processor1 and our custom-engineered 4th Gen AeroBlade 3D Technology.Your gaming laptop’s style should match your own with a look that says, “Start the match! I’m ready” So that when the black, metal-clad3 machine flares into life, filling the 15.6-inch1 screen of the display with lurid colors, let it remind them that you know only one path: victory.
Product Condition
| Condition | New |
New
Product Specification
General
Processor And Memory Features
Operating System
Display Features
Technical Information
Connectivity
Port And Slot Features
OTHERS
| Brand | Acer |
| Series | Predator Helios 300 |
| Model | PH315-53-71QX |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Generation | 10th Generation |
| Number of cores | 6 |
| Speed | 2.60 GHz |
| Cache | 12MB |
| Graphics Capacity | 8GB GDDR6 |
| System RAM | 16GB |
| RAM Type | DDR4 |
| Primary Hard Disk | 512GB |
| Hard Disk Type | SSD |
| Operating System | Windows 10 Home |
| Screen Size | 15.6 Inch |
| Web Camera | Yes |
| Keyboard | Backlight Keyboard |
| Pointer Device | TouchPad |
| Sound | Yes |
| Internal Mic | Yes |
| Bluetooth | Bluetooth 5.0 |
| USB Ports | 3 Number of USB Ports |
| HDMI Port | Yes |
| RJ45 Port (Lan Port) | Yes |
| Wireless Lan | IEEE 802.11 a/b/g/n/ac/ax |
| Ethernet | Gigabit Ethernet |
| Processor Model No | i7-10750H |
| max turbo speed | 5GHz |
| Type of Graphics (onboard / Dedicated) | NVIDIA GeForce RTX 2070 |
| Screen Type | Full HD |
| Screen Resolution | 1920x1080 |
| Speaker | Yes |
| Audio Jack | Yes |